Reikės:
200ml 35proc. riebumo grietinėlės
Gaminame:
Kambario temperatūros grietinėlę pilame į stiklainį, jis turėtų būti tokio dydžio, kad supylus grietinėlę, dar liktų tiek pat tuščios vietos. Stiklainį sandariai uždarom ir plakam. Maždaug po 2-3 min grietinėlė turėtų pradėti tirštėti.
Kai ji sutirštės tiek, kad taps sunku plakti, darom taip - pasitiesiam kelis kartus sulankstytus rankšluosčius ant stalo ir stuksenam visą stiklainį į stalą. Arba galima ant bet kokio minkšto paviršiaus - man labiausiai patiko tam reikalui naudoti kėdės sėdimąją dalį.
Plakant toliau, po truputį pradeda formuotis sviestas, kuris iš pradžių būna panašus į gelsvą varškę, o vėliau susiformuoja gelsvas standus gniutulas ir atsiskiria pasukos. Pasukas nupilame, sviestą perdedame į kitą indelį ir laikome šaltai, uždengę, nes prisigeria kvapų (ypač laikomas neuždengtas šaldytuve).
Kaip ir viskas. Visas gamybos procesas man užtruko apie 20min. Originalus receptas rašė, kad iš 250ml grietinėlės išeina apie 90g sviesto, taigi mums išėjo šiek tiek mažiau. Žinoma, kasdien čia taip gal ir nesiplaksi, bet pabandyti buvo visai smagu, tiesa :) ?
Pagaminta pagal Cook Your Dream
srove said...
March 4, 2012 at 11:06 PM
Su mikseriu paprasčiau, plaki, kol atsiskiria sviestukas, nereikia vargti, o rezultatas tas pats, tik tokį sviestą reikėtų dar į šaltą vandenį sudėti ir išplauti, išminkyti kelis kart pakeičiant vandenį kuo šaltesnį, tada toks tikras kaimiško sviesto skonis gaunasi:)O paliekant su pasukų likučiu gali greit apkarsti, bet vistiek, namie gamintas yra namie gamintas:)o jei dar iš kaimiškos grietinės...mmmmmm...:)
Sandra said...
March 5, 2012 at 12:27 AM
Ačiū už patarimus, nežinojau :)
Anonymous said...
March 5, 2012 at 12:09 PM
Kaip tik šešdadienį pirmą kartą gaminau sviestą tokiu pačiu principu kaip ir sake SROVE :)) Kadangi šiuo metu turiu dešinės rankos traumą, tai plakiau su mikseriu, o kai ploviau, naudojau medinį šaukštą... na, su kaire ranka makalavau :)) Taip gamina mano babytė. Naudojau kaimišką babytės grietinę, tik gaila, kad anksciau nesumasčiau sviesto gaminti, nes grietinės gaunu tiek, kad spėju suvartoti, todėl dabar duomiuosi, ar iš naminio sviesto iseitų pasigaminti ghi sviestą.
Sandra said...
March 5, 2012 at 12:41 PM
Kadangi vaikystėje tikro kaimo neturėjau, tai ir nežinau, kaip ten viskas iš tikrųjų turėtų būti, o visi tokie pasidalinimai patirtimi gaminant man labai įdomūs. Gaminti sviestą namuose, pačiai, tegu ir ne visai pagal taisykles, man buvo labai smagu ir malonu :) o jūs sakėte, gaminate iš grietinės? Išeina ir iš jos? Ar tas žodis turėjo būti "grietinėlė" :) ?
Vilma said...
March 5, 2012 at 2:28 PM
Man irgi beskaitant kilo mintis, kad su mikseriu paprasčiau, nes kažkada bedarant kremą iš grietinėlės, netyčia padariau sviestą :D
O ghi sviestas iš namoinio dar geresnis, nei iš pirktinio :)
Sandra said...
March 5, 2012 at 3:06 PM
Na tuomet pavadinsiu šitą būdą "asketišku", bus naudojamas, kai namie elektra pradings :D
Anonymous said...
March 5, 2012 at 3:07 PM
Tokios čia ir taisyklės, tiesiog kaime taip visą gyvenimą gamindavo, o turbūt kokioje Žemaitijoje dar kitaip gamina :)) Jūs darėt pagal receptą, tai normalu, kad ir kitoks gaminimo būdas. Tikiuosi, kad pabandysit mūsų jau išbandytą būdą ir išsirinksit, kuris iš jų yra priimtinesnis ir skanesnis ;)) Tikrai gaminau iš grietinės ir kuo puikiausiai gavosi... tik baisu pagalvoti, kokio riebumo yra ta kaimiška grietinė :)) Paieškojus info www, tai svietą gamina ir iš grietinės, ir iš grietinėlės. Reikės pabandyti iš grietinėlės pagaminti, nes kol čia neperskaičiau, tai turbūt nebūtų į galvą atėję :)))
Sandra said...
March 5, 2012 at 3:17 PM
Kaip įdomu, nebūčiau pagalvojus, kad iš grietinės gali pavykti. Būtinai bandysiu! Dėkui už įdomią informaciją :)
srove said...
March 5, 2012 at 9:42 PM
Anonimas, gerai, kad grietinė riebi, tai ir išeigos geros sviesto bus, iš liesos grietinės, tai tik išrūgų daug, o sviestuko nekas teišeina:)
Dar ir temperatūra sviesto labai svarbu mušimo metu, nes kaip močiutės sakydavo galima sumušti didijį sviestą, kai išeina jo daug, su pieno likučiais, ir tikrą sviestą, jo gaunasi mažiau, bet jis grynesnis:)
Sandra said...
March 5, 2012 at 10:48 PM
O geriau tada vėsesnę ar šiltesnę grietinėlę mušti, kad tikresnis sviestas būtų? :) Nes aš kažkur skaičiau, kad kambario temperatūros reikia...
Rasa said...
September 6, 2012 at 12:18 PM
O mano mama gamina visai archaiškai. Ji dar turi stulą, toks medinis siauras kubilas su "lazda". Supila grietinę (ji dar ir karvytę turi :))) ir muša žiūrėdama televizorių. Paskui kelis kartus tą gniužulą susidariusį išplauna šaltame šulinio vandenyje ir pabarsto druska. O išrūgos kokios skanios!!!! Tik gaila, kad laikant šaldytuve jis sukietėja, o kambario temperatūroje jis gauna rūgimo... Bet tai taip natūralu...
Sandra said...
September 6, 2012 at 2:28 PM
Rasa, dėkui už išsamų nupasakojimą :) man tavo nupasakotas gaminimo metodas yra labai žavus ir toks...tikras, tik deja pati neturiu sąlygų šitaip gaminti sviestą. Su malonumu nors pažiūrėčiau, kaip ten viskas iš tikrųjų turi vykti :)
Anonymous said...
January 23, 2014 at 9:18 PM
geriausia musti i 5 litru plastikini bambali,jei neisikrato sviestas bambali nupjauni ir tiek.uztai gali nors fule losti nesudus ;)
Valgome said...
May 7, 2021 at 5:00 AM
Aciu uz straipsni. butinai pasigaminsime tokio sviesto.
Anonymous said...
March 5, 2023 at 10:13 PM
GAUTĄ SVIESTĄ būtinai
reikia PERDĖTI Į DUBENĮ IR UŽPILTI ŠALTU VANDENIU PERPLAUTI SPAUDANT MEDINIU ŠAUKŠTU
ŠALTU VANDENIU,JĮ KEISTI KOL VANDUO BUS SKAIDRUS TIK TADA SVIESTAS BUS TINKAMAS VALGYT !