Pyragėliai su grybais ir špinatais

Pastaruoju metu daugiau laiko praleidžiu statybinių prekių parduotuvėse, nei rinkdamasi receptų knygas. Tikriausiai aplankiau visas įmanomas plytelių parduotuves, praktiškai tapau radiatorių eksperte ir sužinojau daugybę naujų įrankių pavadinimų. Nenumaldomai peršasi išvada, kad iškepti pyragą žymiai lengviau nei rasti tinkamas plyteles voniai. Ir jau sunku suskaičiuoti, kiek kartų buvo kursuota maršrutu: senukai - naujas butas - senas butas. Taip, remontas dalykas sunkus. Todėl šiuo metu mūsų virtuvėje vyrauja greitai pagaminami patiekalai, išskyrus sekmadienius, kai leidžiu sau vieną kitą daugiau dėmesio reikalaujantį skanumyną iškepti. O kaip išnaudoti šaldytą sluoksniuotą bemielę tešlą žinome visi. Štai dar vienas būdas :)


Pyragėliams su grybais ir špinatais reikės:
pagaminta pagal Le Delicieux

6 sluoksniuotos bemielės tešlos lapelių
50g tarkuoto parmezano ar bet kokio mėgstamo sūrio
100g špinatų
15-20 pievagrybių, priklausomai nuo jų dydžio ir norimo įdaro kiekio
1 svogūno
1 kiaušinio
druskos ir maltų juodųjų pipirų
aliejaus kepimui


Gaminame:
Svogūną supjaustome smulkiais kubeliais ir pakepiname gerai įkaitintame aliejuje. Kol svogūnas kepa, susipjaustome grybus, beriame juos į keptuvę ir kepiname kol suminkštės. Galiausiai pridedame nuplautus špinatų lapus ir dar pakepiname, kol špinatų masė sumažės perpus. Pabarstome druska ir pipirais pagal skonį, paliekame kiek atvėsti.

Atšildytus tešlos lakštus vieną kartą perbraukiame kočėlu, dedame porą šaukštų įdaro, pabarstome parmezanu. Tešlos lakštą lenkiame perpus taip, kad apdengtume įdarą, tešlos kampus užspaudžiame. Pyragėlių viršų keliose vietose įpjauname. Kiaušinį išplakame ir aptepame juo pyragėlius.

Paruoštus pyragėlius dedame į skardą, išklotą kepimo popieriumi ir kepame 180 laipsnių temperatūroje apie 20min, kol apskrus. Skanaus :)

Šokoladinis pyragas su raudonuoju vynu

Žinote, man čia patinka. Patinka važiuojant namo po paskaitų laukti to virpuliuko, kai įžengsiu į virtuvę ir imsiuosi gaminti. Patinka vaikštinėti parduotuvėje, ieškant reikiamų produktų kulinarinams sumanymams įgyvendinti. Kažkodėl, labiau patinka gaminti ne saulėtomis šviesiomis dienomis, kai saulė dangumi ritinėjasi, bet šiek tiek apniukusiomis, rudeniškomis popietėmis. Kažkaip jauku tada, miela ir gera. Patinka su puodeliu kakavos ir gabalėliu kepinuko patogiai įsitaisyti ant sofos, apsimūturiuoti nuolatos šąlančias kojas ir dar kartelį pažiūrėti vieną filmų, nors ir šimtąkart matytų, bet vis tiek įdomių. Patinka taip būti, tiesiog čia ir dabar. Dar labiau patinka, kai yra kas valgo su manimi kartu tą mano kepinuką. Tuomet jis daug skanesnis :)


O šį receptą radau atsitikinai. Šokoladinių pyragų receptų jau kaip ir nebeieškau, nes esu beveik tikra, kad  tą tobuląjį jau radau - pagal BBC Goog Food gamintą šokoladinį pyragą su bananais. Bet kaip gi nebandysi šito, kai jau pats pavadinimas intriguoja? Raudonojo vyno prieskonis čia tikrai juntamas, tiesa, dominuoja šokoladas (juk šitiek daug kakavos), o pyragas drėgnas ir toks šokoladiškai sunkus. Bet tokiam metui sakyčiau tinka kuo puikiausiai -  veikia kaip greita antirudeniška terapija :)


Šokoladiniam pyragui su raudonuoju vynu reikės:
pagaminta pagal 17 and Baking

120g kambario temperaūros sviesto
200g rudojo cukraus
200ml miltų
1 kiaušinio
180ml 95proc. kakavos
2 arbatinių šaukštelių kepimio miltelių
120g natūralaus jogurto
180ml raudonojo vyno

Gaminame:
Sviestą išsukame su cukrumi iki purumo, įmušame kiaušinį ir išsukame iki vientisos masės. Supilame jogurtą ir kakavą, atsargiai išmaišome. Supilame vyną, išmaišome. Galiausiai supilame miltus su kepimo milteliais ir dar kartelį išmaišome.

Tešlą pilame į duonelės kepimo formą (manoji yra 17cm ilgio ir 11cm pločio), išklotą kepimo popieriumi. Tešlą tolygiai paskirstome ir kepame 160 laipsnių temperatūroje apie 60-70min. Pyragui įpusėjus kepti apdengiame folija, kad viršus per daug neapskrustų, o vidus gerai iškeptų.

Iškepusį paliekame atvėsti kepimo formoje. Žinau, lengviau pasakyti nei padaryti, kai toks skanumėlis prieš akis :) Pravėsusį supjaustome norimo dydžio gabalėliais ir mėgaujamės! 

Vištiena su pomidorų ir bazilikų padažu

Va šitas patiekalas mano must cook sąraše išgulėjo kokį pusmetį, bet vos tik jį pagaminau, jis greitai užėmė aukščiausias pietų patiekalų topų vietas mūsų valgiaraštyje. Visų pirma dėl to, kad yra gardus, greitai paruošiamas ir toks...rudeniškas. O galbūt aš tiesiog dievinu tą sodrų pomidorų kvapą, pasklidusį virtuvėje, kai už lango pliaupia lietus...


Vištienai su pomidorų ir bazilikų padažu reikės:
pagaminta pagal BBC Good Food

apie 400g vištienos file
4-5 prinokusių pomidorų
100 ml vištienos sultinio
1 svogūno
2 šaukštų balzaminio acto
saujos šviežių baziliko lapelių
druskos ir maltų juodųjų pipirų
aliejaus kepimui

Gaminame:
Vištienos file pabarstome prieskoniais, pilame aliejaus ir pakepiname, kol apskrus. Apkepusią vištieną išimame iš keptuvės ir atidedame į šalį.

Svogūną supjaustome smulkiais kubeliais ir kepiname, kol svogūno gabalėliai taps permatomi. Kol svogūnai kepa, kubeliais susipjaustome pomidorus ir baigus kepti svogūnams, pomidorus, vištienos sultinį ir balzaminį actą supilame į keptuvę. Išmaišome. Sumažiname ugnį ir patroškiname vis pamaišydami tol, kol pomidorai suminkštės ir keptuvės turinys pavirs į tyrelę.

Tuomet sudedame apkepintą vištieną ir patroškiname dar apie 5-7 min, kol vištiena visiškai iškeps. Pabarstome šviežiais baziliko lapeliais ir patiekiame. Skanaus :)

Mielinis obuolių pyragas

Esu tikra, visiems būna tokių dienų, kai rodos dangus griūva arba Pandoros skrynia atsiveria tiesiog virš galvos ir pažeria visą puokštę problemų problemėlių. Bet neveltui sakoma, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera.


Mano mielas senasis fotoaparatas buvo (ir vis dar yra) mistinėmis aplinkybėmis konfiskuotas. Ir tikrai ne už karinių objektų fotografavimą. Ir viskas dar būtų pusė bėdos, bet be tokio įnagio, kaip žinia, nelabai išeina "bloginti", tai jau maniau, kad reiks atsisveikinti neribotam laikui. Bet...brangusis sugalvojo kaip tą neišpasakytai liūdną padėti pataisyti ir man nieko nenutuokiant senas fotoaparatas mažiau nei per 72 val buvo pakeistas nauju. O jau koks emocijų pliūpsnis buvo, jus nesunkiai galite įsivaizduoti :)

Gavus tokį paskatinimą, kažkaip nesmagu būtų apsileisti. Todėl pyrago receptas, kelias savaites demonstratyviai gulėjęs ant komodos, pagaliau buvo įgyvendintas. Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad tai buvo mano pirmoji pažintis su mieline tešla. Ir pažintis iš pradžių nebuvo sėkminga. Pirmą kartą kepant pagal tikslias originalaus recepto nuorodas, pyragas išėjo toks didelis, kad sunkiai sutalpinau į kepimo skardą. Bet tada mane kaži koks apsėdimas užvaldė ir ėmiausi receptą tobulinti, kad išeitų suvaldomo dydžio skanėstas. O vakar vakare ištraukusi iš orkaitės paskutinį egzempliorių supratau, kad čia jau TAS  ir todėl nieko nelaukdama skubu pasidalinti gardaus pyrago receptu.

Mieliniam obuolių pyragui reikės:
pagaminta pagal "Obuolių pyragai" p.56 // Laisvos valandos 2011

tešlai:
225g miltų (maždaug 2,5 stiklinės)
20g šviežių mielių
60g kambario temperatūros sviesto
2 kiaušinio trynių
100g + 1 arbatinio šaukštelio cukraus
125ml pieno

įdarui:
2 obuolių
poros saujų razinų
1 arbatinio šaukštelio cinamono
3 šaukštų cukraus

viršui papuošti :
1 kiaušinio
poros saujų cukraus


Gaminame:
Pieną pašildome iki 35 laipsnių, beriame 1 arbatinį šaukštelį cukraus ir sudedame mieles, išmaišome. Suberiame pusę miltų, tešlą išmaišome, dubenį uždengiame ir paliekame 10-15min kilti. 

Sviestą, kiaušinių trynius ir cukrų dedame į atskirą dubenį ir viską suminkome iki vientisos masės. Šią tyrelę pilame ant iškilusių mielių, suberiame likusius miltus ir viską suminkome. Minkome apie 10min, kol tešla sustandės, tuomet dedame ją į dubenį, apklojame virtuviniu rankšluosčiu ir padedame šiltai 1-2val kilti. 

Pasiruošiame įdarą. Obuolius nuplauname, nulupame žievelę, pjauname pusiau ir išimama sėklalizdžius. Skilteles supjaustome plonomis riekelėmis ir dedame į dubenį. Ant obuolių suberiame cukrų ir cinamoną ir atsargiai išmaišome. 

Pakilusią tešlą plonai iškočiojame, suformuodamai pailgą blyną. Tuomet tešlos viduryje išilgai išdėliojame obuolių skilteles, suberiame razinas. Būtų gerai, kad įdaro plotis būtų apie 10cm. Likusius laisvus tešlos kraštus įpjauname (nors sakau įpjauname, bet man patogiau tą viską atlikti tiesiog sukarpant tešlą virtuvinėmis žirklėmis) įstrižai ir įdarą apklojame kryžiuodami tešlos juosteles. 

Dabar pyragą atsargiasi perkeliame į skardą, išklotą kepimo popieriumi, aptepame išplaktu kiaušiniu ir apibarstome pora saujų cukraus. Kepame 200 laipsnių temperatūroje apie 30-35min. Jei pyragas imtų grėsmingai ruduoti, galima apdengti folija ir dar pakepti. Štai ir viskas, skanaus :)

Greiti citrininiai sausainiai

Man nepatinka skubėti. Patinka viską suplanuoti. Būtų gerai, kad bent trečdalį tų planų pavyktų įgyvendinti. Nepatinka gaminti, kai reikia. Tada tiesiog suveikiu atvirkščiai ir virtuvė tampa nebemiela, o bet kokios mintys apie stovėjimą prie viryklės ar tešlos maišymą pyragui, kad ir pačiam mėgstamiausiam, verčia slėptis po lova. 


Man patinka gaminti sekmadieniais. Kai šviežiai išplautos grindys dar kvepia apelsinais, kai tyro oro gurkšnis pripildo kambarius ir kai saulė, perkopusi per galvas, vos pastebimai, bet jau krypsta vakarų pusėn. Tuomet žinau, kad po geros valandos mano virtuvė prisipildys auksinių vakaro spalvų ir galėsiu patogiai įsisupusi į apklotą mėgautis šviežiais sausainiais, bežiūrėdama rudenišką romantinę komediją.

p.s. berniukai taip niekuomet ir nesupras, kodėl mes tuos romantiškus filmus žiūrime tūkstantį ir vieną kartą, tiesa :) ?

Citrininiams sausainiams reikės:
pagaminta pagal BBC Good Food

2 kiaušinio trynių
2 citrinų
3 stiklinių miltų
200g sviesto
125g cukraus

Gaminame:
Kambario temperatūros sviestą supjaustome galabais ir dedame į dubenį. Sudedame kiaušinių trynius, suberiame cukrų ir miltus. Nuo citrinų nutarkuojame žievelę ir taip pat sudedame į dubenį. 

O dabar pasiraitojam rankoves ir viską suminkome. Rankomis suformuojame dešros pavidalo ritinėlį ir supjaustome jį 5mm storio riekelėmis. 

Riekeles dedame į skardą, išklotą kepimo popieriumi ir kepame 180 laipsnių temperatūroje apie 15-20min. Traukiame iš orkaitės, atvėsiname skardoje, užsikaičiame arbatos ir mėgaujamės :)